Gdy wagina się zepsuje

Gdy wagina się zepsuje

Szczęśliwa wagina to przede wszystkim zdrowa wagina. Gdy coś jest nie tak z naszym zdrowiem intymnym, bardzo często czujemy się zaniepokojone, poirytowane i… niechętne wszelkim seksualnym aktywnościom. Zatem jeżeli cipka łapie doła, zapewne przyplątała się jakaś infekcja.

Zainspirowana komentarzem pod tekstem dotyczącym edukacji seksualnej, skomponowałam więc listę pięciu najczęściej występujących owanych pochwowych dolegliwości, ich przyczyn, objawów oraz leczenia.

1. Drożdżyca

Objawy: pojawia się gęsta, biała wydzielina, przypominająca nieco serek wiejski/twaróg – i nie jest to zwykła smegma (ta akurat ma bardziej mazistą konsystencję), bo powraca nawet po umyciu; występuje uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy, ból podczas stosunku, konieczność częstszego oddawania moczu.

Przyczyny: spowodowana jest brakiem równowagi flory bakteryjnej pochwy (na przykład po kuracji antybiotykowej, która nas nieco wyjaławia, dlatego warto wspomagać się lekami osłonowymi lub jogurtem podczas jej trwania); może być również wynikiem „nakarmienia” waginy cukrem w postaci bitej śmietany czy czekolady; czasem można zarazić się od innej chorej osoby – np. w saunie, korzystając z tego samego ręcznika czy śpiąc w tym samym łóżku. Uwaga: mężczyźni, u których nie wystąpiły objawy (na przykład współżyli z osobą cierpiącą na infekcję i nie zostali poddani leczeniu) mogą być nosicielami przetrwalniki.

Leczenie: leki przeciwgrzybicze podawane doustnie lub w postaci dopochwowych tabletki/czopków. Wydawane na receptę przepisaną przez ginekologa. Drożdżyca, niestety, sama się nie odczepi, a w miarę rozwoju coraz bardziej uprzykrza życie waginy.

Zapobieganie: namnażaniu drożdży sprzyja wilgoć, więc zalecane jest noszenie oddychającej, bawełnianej bielizny; stosowanie leków osłonowych podczas kuracji antybiotykowej; lepiej także unikać zapachowych wkładek, podpasek czy tamponów – pochwa, jak to pochwa, nie musi pachnieć różami.

2. Zakażenie Układu Moczowego (ZUM)

Objawy: ból podczas oddawania moczu, konieczność siusiania częściej niż zwykle, ale z bardzo małą ilością uryny. Mocz w ocenie wizualnej jest mętny lub ma różowawe zabarwienie (przez obecność w nim krwi). Dodatkowo mogą występować również: ból w okolicach nerek lub pleców, nudności oraz dreszcze.

Przyczyny: zazwyczaj pojawia się, gdy bakterie, które normalnie żyją w okolicach odbytu przenoszą się do cewki moczowej (na przykład przez nieprawidłowe podcieranie się), prowadzi to do infekcji dróg moczowych. Może również przenosić się podczas stosunku genitalnego (z zabezpieczeniem lub bez!). Choć jest chorobą transmitowaną drogą płciową, nie uważa się jej za STD.

Leczenie: na bardzo wczesnym etapie można uniknąć wizyty u lekarza i pomóc sobie, pijąc dużo wody i naturalnego soku żurawinowego (działa odkażająco). Gdy jednak objawy nasilają się, trzeba udać się do lekarza po receptę na antybiotyk.

Zapobieganie: trzeba pić dużo wody; po stosunku pochwowym oddawać mocz (taka „urynoterapia” działa odkażająco), unikać zapachowych wkładek i tamponów; podcierać się od przodu do tyłu.

3. Bakteryjne zapalenie pochwy

Objawy: silny, rybi zapach; białe lub szarawe upławy; pieczenie podczas oddawania moczu; swędzenie wokół pochwy. Uwaga: czasem przebiega zupełnie bezobjawowo.

Przyczyny: zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy.

Leczenie: antybiotyki na receptę. Czasem objawy pojawiają się i znikają samoistnie, ale w przypadku otrzymania leków, lepiej przeprowadzić kurację. To pomoże uniknąć komplikacji i rozwoju infekcji.

Zapobieganie: stosowanie prezerwatyw (zwłaszcza w przypadku częstych zmian partnerów), odpowiednia higiena osobista.

4. Rzęsistkowica

Objawy: żółto-zielonkawe upławy o silnej woni.

Przyczyny: wywoływana przez pasożyty transmitowane podczas bezpośredniego kontaktu penis-wagina lub wagina-wagina. Najczęściej spotykana infekcja wśród aktywnych seksualnie kobiet.

Leczenie: leki doustne wydawane na receptę.

Zapobieganie: prawidłowe używanie kondomów lub femidomów, ograniczenie ilości partnerów seksualnych.

5. Chlamydia

Objawy: u większości kobiet nie występują żadne objawy, jednak niektóre chore zgłaszały dolegliwości pieczenia podczas oddawania moczu oraz upławy.

Przyczyny: wywoływana przez bakterie, które mogą być przekazywane podczas seksu oralnego, genitalnego lub analnego. Jedna z najczęściej diagnozowanych chorób u ludzi młodych, zwłaszcza do 25 roku życia.

Leczenie: przy pomocy jednej dawki antybiotyku.

Zapobieganie: stosowanie prezerwatyw lub femidomów, ograniczanie ilości partnerów seksualnych. Chlamydia nieleczona, może prowadzić do niepłodności.

Infekcje pochwy nie są niczym niezwykłym i nie świadczą bynajmniej o „złym prowadzeniu się” czy zdradach partnera/partnerki. Nie jesteś jedyna, której się to przydarzyło. Gdy tylko zaobserwujesz niecodzienne zachowanie waginy, koniecznie się przebadaj, a w razie pozytywnej diagnozy zapytaj czy zalecane jest również leczenie również partnera/partnerki (jak usłyszałam raz od mojego ginekologa: „Kochamy się razem – leczymy się też razem”)! Najważniejsze jest więc zduszenie problemu w zarodku – czekanie z wizytą u ginekologa spowoduje tylko nasilenie objawów i może prowadzić do poważnych powikłań. A rady powyżej są też po to, by zapobiegać i później nie musieć leczyć. Przy najbliższej wizycie u ginekologa – koniecznie przebadaj się – to żaden wstyd interesować się własnym zdrowiem intymnym!

Komentarze zamknięte.
  1. James

    8 grudnia 2015 at 02:38

    A żółtawo biała pomiędzy mniejszymi a większymi wargami?

  2. KociaZupa

    6 grudnia 2014 at 20:34

    A co jeśli pojawia się tylko biała wydzielina, ale nie ma żadnych innych objawów?