Ladacznica

Ladacznica

Im większe pożądanie odczuwa mężczyzna, tym gorsza musi być kobieta. A więc należy kontrolować seksualność wszystkich kobiet, bo one wiodą nas na pokuszenie.

„Kobiety są cudowne, delikatne i trzeba je chronić. Ale mają znać swoje miejsce”.

Powyższe fragmenty pochodzą z pracy Weroniki Rafy zatytułowanej Ladacznica. To broszura informacyjna wyjaśniająca teorię ambiwalentnego seksizmu, poruszająca problematykę stereotypów i dyskryminacji. Książkę otwiera się z dwóch stron – czarnej i białej. Część biała dotyczy historycznego znaczenia kobiecości oraz przedstawia podział kobiet według ambiwalentnych seksistów (na madonny i ladacznice). Część czarna zaś opisuje wpływ stereotypów na współczesne myślenie o inności kobiet oraz dotyka tematów przemocy rodzajowej, gwałtu. Wyjątkiem kolorystycznym są dwa czerwone akcenty. Główny zamysł kolorystyczny nawiązuje do kontrastów w poglądach dotyczących kobiecości, nieprzystawalności idei wolności do głęboko zakorzenionych, od pokoleń pielęgnowanych przekonań.

"Ladacznica", W. Rafa

Termin Ladacznica odnosi się do kobiety zachowującej się w sposób niestereotypowy, a więc działającej, sprawczej i dominującej. Takie kobiety często muszą się liczyć z efektem odwetu, ponieważ społeczeństwa patriarchalne nie akceptują ich samodzielności.

2

„W moim projekcie wyjaśniam możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy, podejmując rozważania nad popędem, władzą czy otwartością poznawczą” – dodaje Weronika Rafa – „Treść zainspirowały wykłady z przedmiotu Męskość i Kobiecość w Perspektywie Międzykulturowej na Uniwersytecie Gdańskim oraz artykuły znalezione w internecie”.

"Ladacznica", W. Rafa
Projekt powstał jako zadanie semestralne w ramach zajęć z Typografii w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Weronika Rafa – 23-letnia studentka grafiki na ASP w Gdańsku. Do niedawna studiowała także psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, co znacząco wpłynęło na jej projekty. Brała udział w paru wystawach m. in. Aukcjach Młodej Sztuki we Wrocławiu czy Gdyńskim Przeglądzie Grafiki o Tematyce Sportowej. Na codzień zajmuje się projektowaniem graficznym, szczególną uwagę poświęcając grafice edytorskiej i ilustracji. Ladacznica jest pierwszą tego typu publikacją zaprojektowaną w całości przez autorkę.

Galeria projektu dostępna pod tym linkiem, a jeszcze więcej na stronie samego projektu: ladacznica.com!

Brak komentarzy, może czas na Twój.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.