DIY: ziołowy ogródek w rowerowym koszu

DIY: ziołowy ogródek w rowerowym koszu

Wiszące ogrody są obecnie na topie – przystosowane do niewielkich powierzchi i bardzo efektowne. Równie modne, co własne warzywniaki w balkonowych skrzyniach. Znalezienie „na wystawkach” dwóch wiklinowych rowerowych koszy stało się dla mnie i mojego partnera impulsem do połączenia tych dwóch ogrodniczych trendów w jedno i kreatywnego spędzenia niedzieli.

Uwielbiam świeże zioła, ale przyznaję, że nigdy nie miałam pomysłu na sprytne rozmieszczenie kilku doniczek w kuchni, więc zazwyczaj stały na spodeczkach jako te brzydkie, w plastikowych osłonkch, pełniące głównie funkcję użytkową i podlewane do czasu aż nie dokonały żywota lub się nie wyżarły. Dlatego gdy pojawiły się w domu kosze, mój partner wpadł na pomysł wykorzystania ich jako mini-ogródków, które przy dobrej pogodzie będą sobie wisieć i rosnąć na zewnątrz. Zwłaszcza, że mamy skłonność do trzymania roślin raczej jadalnych, które w większości pełniły funkcje ozdobne…

Jak zatem stać się posiadaczem bardzo stylowego wiszącego ziołowego ogródka? Bardzo prosto!

(Uwaga: to zabawa dla tych, którzy nie boją się ubrudzić!)

Nie obejdzie się bez wycieczki do supermarketu lub na targ i wstępnego zaplanowania, co mamy ochotę zasadzić. Wraz z partnerem zabraliśmy kosz do sklepu i na miejscu komponowaliśmy ogródek. Postawiliśmy na bazylię, rozmaryn (kto nie próbował nigdy musu czekoladowego z rozmarynem nie powinien mianować się czekoladowym fanatykiem!), pietruszkę, szczypior, koperek i rzeżuchę – czyli te przyprawy, których używamy najczęściej i wielka szkoda, że w sklepie zabrakło oregano.

DSCN2495

Oprócz ziół potrzebne będą: trochę ziemi, worek na śmieci oraz nożyczki.

Krok 1: Wyściełamy kosz workiem i sypiemy do środka warstwę ziemi. Najlepiej sypiąc, sprawdzać, jaka grubość warstwy będzie najodpowiedniejsza przy danej wysokości roślin.

DSCN2499

Krok 2: Wyjmujemy zioła z plastikowych osłonek i umieszczamy w koszu, wypełniając ziemią przestrzeń pomiędzy roślinami.

DSCN2514

Krok 3: Gdy wszystkie rośliny są już na swoich miejscach, przycinamy worek na wysokości ziemi – tak, żeby nie było go widać. My przed samym przycinaniem jeszcze posialiśmy rzeżuchę.

DSCN2516

Krok 4: Zawieszamy gotowy ogródek na balustradzie lub stelażu.

DSCN2525

Nasze zioła dołączyły do również wiszącego paprykowego trio. W drugim koszu mieszkają papryczki chili, papryczki ozdobne (ostatnio wykorzystywane do przyrządzenia domowych antipasti) i papryka czekoladowa.

DSCN2527

Kosze są o dobrym rozwiązaniem przez wzgląd na mobilność – wystarczy zdjąć je z poręczy, gdy się ochłodzi lub gdy aura nie będzie sprzyjała roślinom, i z łatwością przenieść do środka. Poza tym nie tylko na balkonie, ale i w kuchni wyglądają bardzo efektownie!

Komentarze zamknięte.
 1. Iga

  6 sierpnia 2013 at 17:55

  Czytam Twojego bloga od jakiegoś czasu i właśnie w tym poście zauważyłam znajome zioła marki Goria Mundi, które są w moim lokalnym supermarkecie i czerwono-białą flagę, która od trzech lat zastępuje mi polską biało czerwoną, pozdrawiam serdecznie

  • Nat

   7 sierpnia 2013 at 10:04

   :)
   mnie dopiero od roku.