Seks (tylko) z miłości | Demiseksualność

Seks (tylko) z miłości | Demiseksualność

Niektórzy nie odnajdują się w świecie szybkiego i spontanicznego seksu. Zanim pójdą z kimś do łóżka, wolą tę drugą osobę lepiej poznać, stworzyć z nią głębszą więź. Bzykanie dla samego bzykania ich nie interesuje. Jak demiseksualiści odnajdują się w dzisiejszych czasach? 

Przypuśćmy, że spotykamy kogoś bardzo atrakcyjnego, zamieniamy z nim kilka słów (albo i nie), lędźwie zaczynają nam grać skoczną melodyjkę, a w głowie tworzymy obraz tego, co byśmy najchętniej z tym człowiekiem zrobili (i nie jest to filatelistyka). Wreszcie umawiamy się z tym kimś na randkę, a potem idziemy z nim do łóżka, choć możemy nawet bez randki. Dzięki koktajlowi z seksu, wspólnych przeżyć i sprawdzeniu dopasowania na innych polach, możemy stwierdzić, kim ten człowiek dla nas będzie – kimś na dłużej, a może tylko kimś na miesiąc erotycznych uniesień? Nie wiemy. Ale dla większości z nas to znajomy wzór. U osób demiseksualnych jest właściwie odwrotnie.

Osoba demiseksualna najczęściej nie czuje pociągu fizyczego w stosunku do nowo poznanej osoby. To podniecenie wytwarza się w niej dopiero, gdy jest w stanie poznać tę osobę bliżej, związać się z nią emocjonalnie. Piszę „najczęściej”, bo – jak zwykle w sprawach seksualności – nie jest to reguła. Niektórzy demiseksualiści mogą odczuwać tzw. pierwotne podniecenie seksualne, przy pierwszym kontakcie uznając kogoś za atrakcyjnego i podniecającego, ale to odczucie zniknie, gdyby miało dojść do pofolgowania mu. Demiseksualisci polegają głównie na tzw. podnieceniu wtórnym, pojawiającym się w wyniku poznania drugiej osoby, jej temperamentu, osobowości.

Dlaczego poruszam to zagadnienie? 

Przeglądając wiadomości od osób szukających porady, uświadomiłam sobie, jak wiele z nich wydaje się odczuwać konflikt związany z własną seksualnością. Niektórzy podkreślają, że chcą seksu, ale nie z byle kim lub wręcz wyrażają obawę, że coś jest z nimi nie tak, bo czują podniecenie, ale wizja seksu ich odrzuca. Albo zdarzyło im się spotkać w życiu jedną, dwie osoby, które były w stanie rozbudzić w nich ochotę na seks. Boją się, że są w jakiś sposób… zepsute.

Ponieważ nie jestem zwolenniczką łatwych rozwiązań i zwalania wszystkich tego typu sytuacji na seksnegatywną rzeczywistość, w której przyszło nam żyć i która odciska piętno na naszej seksualności, staram się naświetlać seks nasz powszedni ze wszystkich możliwych stron. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi pomogę komuś zaakceptować swoją seksualność taką, jaka jest, że sprawię, że będzie z nią w zgodzie. Bo wśród piszących znajdują się osoby naprawdę sekspozytywne, zainteresowane tym tematem, które znają siebie na tyle, by nie uprawiać seksu wbrew sobie.

Seksualność osób demiseksualnych może stanowić wyzwanie zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla ich otoczenia. Warto więc, abyśmy byli świadomi istnienia tego zjawiska, które coraz częściej uznawane jest za orientację seksualną w obszarze „szarej seksualności”. „Szara seksualność” to przestrzeń pomiędzy byciem osobą aseksualną a seksualną, określająca osoby, u których podniecenie seksualne pojawia się tylko w pewnych sytuacjach lub okolicznościach.

Czy mogę być demiseksualna/demiseksualny? 

Poniższa charakterystyka to nie uniwersalny test na demiseksualność, ale wyszczególnienie pewne najczęściej spotykanych u osób demiseksualnych zachowań i cech. Nie spodziewaj się jednak, że rozpoznasz je wszystkie u siebie, w końcu seks i seksualność mogą znaczyć kompletnie różne rzeczy dla różnych ludzi.

Możliwe, że jesteś osobą demiseksualną, jeżeli:

1. Seks dla seksu cię nie interesuje lub wręcz obrzydza. Czasem do tego stopnia, że zastanawiałaś/zastanwiałeś się, czy przypadkiem nie jesteś aseksualna/aseksualny. Odrzucenie idei seksu i brak podniecenia względem innych, nieznanych lub mało znanych osób, nie oznacza, że pożądanie nie pojawi się w sytuacji, w której tę drugą osobę dogłębnie poznasz.

Może być i tak, że idea seksu podoba ci się, ale – niezależnie od tego, jak bardzo byś się nie rozglądał/a, nie masz w swoim otoczeniu kogoś, z kim chciał/a/byś go uprawiać. Osoby demiseksualne mogą czuć ekscytację perspektywą seksu, używania zabawek erotycznych lub masturbować się, ale gdy pojawi się perspektywa seksu z kimś, z kim nie są związane, seks się po prostu nie wydarzy.

2. Nie lubisz i nie rozumiesz flirtu, więc stronisz od niego. W końcu flirt to trochę taki seks bez robienia koktajlu z genitaliów, „masturbacje intelektów„. Gierki słowne nie są dla ciebie, nie czerpiesz z nich przyjemności lub wręcz wprawiają cię w zakłopotanie. Ponad nie przekładasz szczerą i głęboką komunikację lub po prostu „normalną” rozmowę.

3. Dążysz do tworzenia głębokich więzi z potencjalnymi partner(k)ami. Więzi te muszą opierać się na wzajemnym zrozumieniu, głębokim szacunku i zaufaniu. Nie zawsze muszą one oznaczać miłość, bo i „miłości” w tytule użyłam raczej swobodnie, chodzi raczej o intensywność tej znajomości. Tak naprawdę osoby demiseksualne nie uprawiają seksu wyłącznie „z miłości” – również inne formy głębokich więzi mogą okazać się wystarczające, aby pojawiło się podniecenie.

Czas formowania się tej głębokiej więzi, która prowadzi do pojawienia się zainteresowania w wymiarze seksualnym, może różnić się od osoby do osoby, ponieważ niektórym wystarczy tydzień, by taką głęboką więź wytworzyć, podczas gdy innym potrzebne będzie kilka miesięcy lub zdobywanie wspólnych doświadczeń, na przykład poprzez podróżowanie razem lub zaangażowanie w jakąś wspólną sprawę.

Niestety, w sytuacji, w której ta druga osoba nie jest demiseksualna, formowanie takiej więzi może stanowić pewne wyzwanie, zwłaszcza, gdy wiąże się z niezrozumieniem, czym demiseksualność jest.

4. Właściwie żadna z twoich relacji nie jest i nie była przygodna, niezależnie, czy przyjacielska, czy romantyczna. Kiedy kogoś poznajesz, chcesz go poznać naprawdę i podtrzymać tę relację. Czasem nawet kosztem liczby otaczających cię osób. Znajomości dla samej znajomości raczej cię nie satysfakcjonują.

Czasami chęć nawiązywania głębokich relacji przenosi się też na inne aktywności, np. niektóre osoby demi nie będą w stanie zjeść posiłku z kimś, z kim taka relacja ich nie łączy.

5. Jeżeli więź z partnerem/partnerką osłabia się, słabnie lub zupełnie zanika twoja ochota na seks. Ten punkt może stanowić pewne wyzwanie, ponieważ wydawać by się mogło, że działa to w przypadku absolutnie każdej pary. Kochankowie/kochanki oddalają się od siebie, więc chęć na igraszki spada. Problem w tym, że w sytuacji nie-demiseksualnej, osoby zaangażowane w relację dążą do naprawienia jej na wszystkich polach, również seksualnym, podczas gdy osoby demiseksualne będą skupiały się głównie na odbudowaniu więzi emocjonalnej, bo zwyczajnie nie są w stanie uprawiać seksu, gdy wspomniana więź emocjonalna nie istnieje.

6. Cechy fizyczne i tradycyjnie pojmowana atrakcyjność mają dla ciebie drugorzędne znaczenie. Czasem do tego stopnia, że nie jesteś w stanie zauważyć seksualnej atrakcyjności tej drugiej osoby, dopóki jej dogłębnie nie poznasz i nie masz „swojego typu”. Seks nie jest dla ciebie celem znajomości, a jej rezultatem.

7. Jeżeli próbowałeś/próbowałaś pieszczot lub seksu z nowo poznanymi osobami, całe zajście wydawało ci się bez sensu lub wręcz nie było możliwe. Niektóre osoby demiseksualne próbują seksu w nadziei, że „coś” poczują w trakcie. W efekcie bardzo często okazuje się, że petting lub głębokie pocałunki nie sprawiają im przyjemności, nie występują też fizjologiczne symptomy podniecenia, np. nawilżenie pochwy, erekcja.

Demiseksualizm dziś

Współczesna kultura zdecydowanie nie sprzyja osobom demiseksualnym. W świecie seksu bez zobowiązań i różnie pojmowanego „wyzwolenia” mogą czuć się one nieco wykluczone, nieprzystawalne do rzeczywistości. Może się wydawać, że seks „z miłości” już dawno się przejadł, że jest reliktem zamierzchłej i bardziej konserwatywnej przeszłości. W końcu odzyskaliśmy władanie nad naszą seksualnością i w sumie nikt nie ma prawa nam dyktować, jak mamy nią dysponować.

Z tego właśnie powodu osoby demiseksualne mogą być w swoim otoczeniu uznawane za pruderyjne, mające wysokie wmagania względem potencjalnych partnerów i partnerek, a nawet odrobinę oschłe w kwestii flirtu. Całkowicie niesłusznie. Niech więc „wyzwolenie” zacznie oznaczać również akceptację dla seksualnej różnorodności.

Z pewnością znajdą się też tacy, którzy sarkną, że to normalne, by chcieć kogoś poznać zanim ściągnie się w jego towarzystwie majtki, ale właśnie tego typu postawa zabagnia całą dyskusję. Bo o ile wielu użytkowników i użytkowniczek seksu właśnie w ten sposób funkcjonuje, tak od demiseksualistów odróżnia ich to, że podczas tego czekania na seks i poznawania, już czują do tej osoby pociąg seksualny, po prostu czekają na moment konsumpcji, świadomie odsuwając go w czasie.

Demiseks – seks po bożemu, delikatne westchnienia i powolne kap, kap…? 

Nie ulegajmy jednak złudzeniu, że skoro w grę wchodzą głębsze uczucia, zaangażowanie i emocje, to i seks automatycznie staje się bardziej uduchowiony. Nic bardziej mylnego. Osoby demiseksualne mogą uprawiać tak różnorodny seks, jak różnorodne jest to, co nas kręci i podnieca. I owszem, demiseksualiści mogą angażować się zarówno w tantryczne kap, kap, jak ostre rżnięcie na kuchennym blacie. Mówimy dokładnie o takim samym podnieceniu i fantazjach seksualnych, których może doświadczać każdy, z tą tylko różnicą, że występują one w nieco innych okolicznościach. W demiseksualności nie chodzi bowiem o to, co się robi, ale przede wszystkim – z kim.

Demiseksualność to nie wada…

… ani tym bardziej choroba. Nie jest to też faza, która mija. Demiseksualność, choć jest relatywnie rzadko spotykana, nie oznacza, że nie jest prawdziwa. Jeżeli więc definiujesz się jako osoba demiseksualna, po prostu żyj dalej, twórz związki po swojemu i w ramach głębokich relacji uprawiaj świetny seks.

I nie poddawaj się temu, co robią „wszyscy”. „Wszyscy” nie istnieją, więc nie mają racji.

[okładka wpisu: WeHeartIt]

OMGyes banner

41 komentarzy

Zostaw komentarz
 1. Niwim

  24 czerwca 2019 at 00:38

  A cuu jeśli nikt mi się nie podoba seksualnie (jestem całkowicie heteroseksualna :3), większość chłopaków to dla mnie takie mehy i generalnie „nie czuję tego”. Natomiast niektórzy z nich podobają mi się w sposób… um, estetyczny, może też nazwijmy to, psychologiczny? XD
  Jednak mam problem z rozwinięciem w sobie JAKIEGOKOLWIEK pożądania seksualnego, dopóki nie mam poczucia, że z daną osobą poczułabym się bezpieczna.
  W zasadzie „nie czuję” tego całego seksu (od razu powiem, że mam 20 lat i jestem dziewicą – również związkową :P), jednak „nie czuję” nie znaczy, że bym nie chciała. Ale zaspokajanie mojego ciała w sposób fizyczny mnie odpycha. Podoba mi się wizja zaspokajania się kimś w sposób estetyczny (to brzmi wzniośle; po prostu mam na myśli dotykanie czyjegoś ciała, doświadczanie jego ciepła, piękna, bliskości). Nie wiem, może to też mieć związek z moją niechęcią do samej i siebie i np. związanej z tym niechęcią do masturbacji? Może po prostu odbieram sobie z powodu niskiego poczucia własnej wartości możliwość cieszenia się byciem zaspokajaną seksualnie… może. Ale z drugiej strony, nie miałabym nic przeciwko byciu dotykaną, przytulaną, masowaną… Więc może nie do końca.
  Hm. Wiem, że piszę dosyć chaotycznie. Po prostu zastanawiam się luźno nad swoją seksualnością, a niestety należę do osób, którym „prawie nikt się nie podoba”.
  Jednak wiem, że nie jestem totalnie aseksualna. Bo miewam fantazje i mam ochotę spróbować, ale… nie dla samego seksu? Porno mnie nie podnieca? XD
  Podnieca mnie gdy mogę sobie wyobrazić osobę, która JUŻ mi się podoba w seksualnym kontekście. Nie odzuwam pociągu do męskich ciał samych w sobie, i w sumie racja, tak teraz myślę, że nie mam określonego typu np. budowy, który mi się pdoba. Po prostu jedne są dla mnie bardziej estetyczne, a inne mniej i to wszystko. Czy niedemi osoby też tak mają?
  Nie wiem, kolejna rzecz, jaka mnie zastanawia, to fakt, że moje podniecenie jest u mnie decyzją. Nie czymś, co przychodzi samo na widok kogoś/jakiejś erotycznej sytuacji. Dopóki nie wyobrażę sobie kogoś, kto mi się JUŻ podoba (czyt. wykształciłam w jego kierunku emocjonalne przywiązanie, czy o tym wie, czy nie XD) w tej sytuacji, NIE ODCZUJĘ POCIĄGU ZA CHULERĘ, a nawet poczuję odrzucenie.
  Wcześniej wspomniałam o tym, że muszę czuć się z kimś bezpiecznie, aby odczuwać wobec niego seksualne pożądanie. (Czyli: chcieć, jak już wcześniej napisałam, zaspokajać się nim estetycznie – wiem, jak to głupio brzmi – oraz – być może – spróbować tych wszystkich rzeczy, które podobno podobają się kobietom, czyli seksu waginalnego i innych czynności skupiających się na mojej przyjemności – bo a nuż może odkryję faktycznie, że to mi się podoba, tylko jako dziewica jeszcze nie jestem rozbudzona seksualnie na tych obszarach.)

  Nie wiem, czy w tym bagnie, które z siebie właśnie wyrzuciłam, widać jakąkolwiek spójność, ale ogólnie rzucałam swoimi myślami, z nadzieją, że ktoś po tym koktajlu podpowie mi, czy mogę stwierdzić, że jestem demi, czy po prostu mam jakieś blokady psychiczne. Jeśli wgl stwierdzenie tego na podst. mojego komentarza jest możliwe, ech XD
  Bo to nie jest to, że ja nie chcę. Po prostu czuję silny wstręt do moich genitaliów (jako niezwykle wrażliwa na ból osoba, odczuwam je jako bolesne nawet podczas mycia i generalnie wolę unikać dotykania się tam w środku, jak mogę. Także no, żadnej masturbacji, itp.) i zastanawiam się, na ile to odgrywa rolę w mojej chęci najpierw poczucia się bezpiecznie z daną osobą zanim czegokolwiek będę chciała spróbować. Bo może gdybym pozbyła się TEGO problemu, to seks sam w sobie wydawałby mi się ciekawy, ale z drugiej strony na prawdę nie byłabym w stanie chyba z przypadkowym gościem… no, większość facetów naprawdę mi się nie podoba. Ktoś musi być estetyczny dla mnie (nieodrzucający, mam parę cech, które mnie u mężczyzn odrzucają) oraz podobać mi się osobowościowo… raczej nie odczuję pociągu seksualneo do kogoś, kto jest w moim „typie ok”, ale nie POSTANOWIŁAM wykształcić z nim silniejszej więzi, bo np. charakterologicznie mnie zawiódł…
  Nie wiem, na ile nie jestem seksualna z powodu moich uprzedzeń względem własnego ciała, a na ile naprawdę większość gości mi się nie podoba… I na ile może mieć to związek z ew. byciem demi (chociaż serio nie wiem, flirt ma dla mnie sens – ale tylko z osobą, która mi się podoba jestem w stanie flirtować.) kurde, serio nie wiem, kiedy jesteś „normalny”, a kiedy już twoja konieczność poznania kogoś i jego osobowości zanim ci się zacznie ten ktoś podobać, zaczyna świadczyć o tym, że jesteś demi.

  Dobra, kończę. Sorry za rozpisanie się jak wuj.

 2. lazygirl

  17 grudnia 2017 at 20:19

  Długo się zastanawiałam, dlaczego tak wielu ludzi uważa za normalne coś, co ja uważałam za rodzaj perwersji. Nie zgadzam się jednak z tym, że demiseksualizm jest tak rzadki. Uważam, że należałoby stworzyć określenie także dla orientacji przeciwnej, czyli odczuwaniu pociągu do osób zupełnie nieznanych. Podejrzewam, że większość ludzi jest tak naprawdę gdzieś pośrodku.

  • Piotrek

   30 listopada 2020 at 18:51

   przeciwieństwo to pansekualizm

  • Nx

   1 grudnia 2020 at 15:31

   Nie. Panseksualność to odczuwanie pociągu seksualnego do drugiej osoby, bez zwracania uwagi na jej płeć biologiczną lub kulturową.

 3. WiewiórkaNaDrzewie

  20 września 2017 at 10:12

  O tak, to zdecydowanie ja. Raz w życiu spróbowałam przygodnego seksu z całkiem przyjemnym facetem :/ nie było ani „oh” ani „wow” raczej „meh” choć się mocno upocił. Chyba do mnie później dzwonił nawet ale już nie chciałam go widzieć. Za to po 3 miesiącach znajomości z innym facetem te zwykłe leniwe poranne klap klap (fankę ostrego rżnięcia, mściwego seksu i gore) przyprawiało o atak spazmów i trzęsiawkę ala padaczka… Dla mnie ludzie są jak zdrapki, gdy już kogoś sobie wybiorę na randki nigdy nie wiem w 100% co zobaczę pod spodem.

1 2

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.