Antykoncepcja hormonalna i koronawirus | Bezpieczne połączenie?

Antykoncepcja hormonalna i koronawirus | Bezpieczne połączenie?

Dla wielu osób antykoncepcja hormonalna jest ważnym elementem życia seksualnego – daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własną płodnością.

Artykuł opublikowany we współpracy z Exeltis Polska. Post ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej.

Do popularnych metod należą zabezpieczenia mechaniczne i hormonalne. Warto dodać, że sposoby antykoncepcji różnią się nie tylko skutecznością ale i sposobem ich stosowania.

Przykładem mechanicznej antykoncepcji są wkładki domaciczne zawierające miedź. Uwalniane jony miedzi ingerują w proces zapłodnienia wewnątrz macicy, ograniczają mobilność nasienia, zapobiegają zapłodnieniu jajeczka.

Metody hormonalne polegają na podawaniu hormonów w celu zapobiegania owulacji i zapłodnieniu. Ginekolodzy/ginekolożki mogą przepisać: tabletki antykoncepcyjne, plastry, wkładki domaciczne, krążki dopochwowe, implanty podskórne lub iniekcje (zastrzyki).

Tabletki mogą mieć formę złożoną lub jednoskładnikową. Antykoncepcja złożona najczęściej zawiera etynyloestradiol w połączeniu z: drospirenonem, dienogestem, gestodenem, chlormadynonem, lewonorgestrelem lub norgestimatem. Tabletki jednoskładnikowe dotychczas zawierały dezogestrel, nowością są tabletki jednoskładnikowe zawierające drospirenon.

Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne w przypadku zachorowania na koronawirusa?

Globalna pandemia koronawirusa wpłynęła na większość aspektów naszego życia – zmianie uległo to, jak poruszamy się i funkcjonujemy w przestrzeniach publicznych, jak pracujemy, a także jak realizujemy się seksualnie.

Wiele par deklarowało, że ich życie seksualne w czasie pandemii rozkwitło – zyskały więcej czasu na bliskość, zaczęły wcielać w życie niegdyś odkładane na później fantazje seksualne. Dla innych seks podczas lockdownu był ostatnim bastionem normalności, aktywnością, która emocjonalnie łączyła je z czasem i atmosferą przed lockdownem. I choć doświadczanie przyjemności i intymność były jak najbardziej pożądane, perspektywa poczęcia dziecka – znacznie mniej.

Część lekarzy zalecała na przykład, aby w miarę możliwości odłożyć w czasie plany związane z rodzicielstwem tak, aby okres ciąży i porodu nie przypadł na czas największych zachorowań na koronawirusa. Osobom, które urodziły, sugerowano zaś jak najszybsze rozpoczęcie stosowania antykoncepcji.

Zmieniło się też poradnictwo antykoncepcyjne. Powszechne stały się teleporady, co paradoksalnie ułatwiło dostęp do opieki zdrowotnej. Zwrócono też większą uwagę na profil bezpieczeństwa doustnej antykoncepcji hormonalnej w przypadku zakażenia COVID-19.

Antykoncepcja hormonalna w przypadku zakażenia koronawirusem

Stosowanie złożonej antykoncepcji hormonalnej (estrogenowo-progestagenowej) – w zależności od ilości i rodzaju estrogenu oraz progastenu w leku – zwiększa ryzyko powstania zakrzepicy żylnej. Stan zapalny płuc wywoływany przez COVID-19 również jest czynnikiem prozakrzepowym. W tej sytuacji ryzykowne może okazać się kontynuowanie lub rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji dwuskładnikowej.

Według specjalistów i specjalistek z dziedziny ginekologii, osoby, które zachorowały na koronawirusa lub obawiają się zachorowania i powikłań, powinny rozważyć zmianę dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej na tabletkę jednoskładnikową lub przejść na stosowanie antykoncepcji niehormonalnej, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żylnej.

Antykoncepcja hormonalna i COVID-19 | Podsumowanie

Przebyty COVID-19 lub mieszkanie w jednej z tzw. „czerwonych stref” to kwestie, które warto poruszyć w gabinecie lekarskim lub w ramach teleporady. Są to czynniki, które pozwolą dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji w oparciu o własne preferencje, oczekiwania, a także stan zdrowia.

Dla osób chcących stosować pigułkę i obawiających się powikłań po przebytym koronawirusie, doustna antykoncepcja hormonalna tylko z progestagenem może okazać się rozwiązaniem zapewniającym skuteczność porównywalną z  popularną tabletką dwuskładnikową.

zdjęcie tytułowe: Anna Shvets via Pexels

Komentarze zamknięte.
  1. Jola

    27 października 2020 at 08:54

    Dobrze, że ktoś poruszą tą kwestię, która obecnie jest jak najbardziej istotna. Ostatnio czytałam odnośnie badań w tym temacie, które pokazały, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może pogarszać stan zdrowia pacjentek, jeśli zostaną one zakażone koronawirusem.