Będę tam! | MAMA Gathering 2019 | Wyjątkowy festiwal holistyczny

Będę tam! | MAMA Gathering 2019 | Wyjątkowy festiwal holistyczny

Sezon festiwalowy już za pasem. Jeżeli duże imprezy muzyczne nie są w twoim stylu, może spotkamy się na MAMA Gathering 2019? 

Pisałam już o seksie na festiwalu, ale jeszcze nie mówiłam na festiwalu o seksie. To doświadczenie wciąż przede mną, ale przypadnie mi w udziale już niedługo, bo w lipcu podczas festiwalu MAMA Gathering 2019 poprowadzę m.in. warsztaty z seksualnego dbania o siebie…

To wydarzenie pojawiło się na moim radarze w zeszłym roku, kiedy było już za późno – festiwal właśnie się zakończył, osoby uczestniczące latały 5 centymetrów nad chodnikami, naładowane pozytywną, pofestiwalową energią. Kiedy więc odezwała się do mnie jedna z organizatorek z pytaniem, czy nie poprowadziłabym jakiejś sesji podczas tegorocznej edycji, nie mogłam odmówić, bo po prostu chciałam być częścią fenomenu, jakim już po pierwszej odsłonie stał się MAMA Gathering.

Aby przybliżyć temat osobom czytającym Proseksualną, stwierdziłam, że najlepiej będzie porozmawiać z Martą Stoces, pomysłodawczynią i koordynatorką MAMA Gathering, która opowie o projekcie swoimi słowami!

Nat (N): Czym jest MAMA Gathering i kto za tym wszystkim stoi? Jak zrodził się pomysł zorganizowania takiego festiwalu?

Marta Stoces (MS): MAMA Gathering to festiwal ze specjalistyczną częścią programu dedykowaną kobietom. Pomysł wyszedł ode mnie i nieco się rozbuchał względem oryginalnego planu na „małe wydarzenie dla kobiet, żeby mogły sobie odpocząć i zadbać o siebie”. Sama, będąc młodą mamą, faktycznie przy pierwszej edycji miałam na uwadze przede wszystkim perspektywę kobiet w okresie około macierzyńskim i ich potrzeby, co było mocno widoczne w programie. W tym roku działamy o wiele szerzej.

Do współpracy od razu zaprosiłam Alicję Koszutską – artystkę graficzną, a także specjalistkę kuchni raw vegan oraz Kasię Dobrowolską – podróżniczkę, architektkę i projektantkę marki Tribe – również młode mamy. Oficjalnym organizatorem jest więc założona przez nas Fundacja MAMA G

Pierwsza edycja odbyła się w Wolimierzu pod hasłem MOC KOBIET, a w programie znalazło się ponad 100 zajęć i około 50 prowadzących. W tym roku będzie to wydarzenie jeszcze większe, aczkolwiek liczba miejsc jest limitowana. Staramy się zachować „klimat”, łącząc dostępność finansową, ale i pełen komfort, głębokie doświadczenia oraz wysoki poziom zajęć.

N: Dla kogo jest MAMA Gathering?

MS: MAMA jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich, ale grupą, do której skierowane są najważniejsze punkty programu są kobiety – na każdym etapie życia. Szczególną uwagą otaczamy zaś mamy, starając się zmaksymalizować dostępność tego wydarzenia dla kobiet, które właśnie doświadczają opieki nad malutkim dzieckiem, lub generalnie nie mają z kim zostawić maluchów. To grupa, która wymaga dodatkowego wsparcia z racji logistycznych ograniczeń, jakie często wykluczają je z życia społecznego, a zwłaszcza z korzystania z przestrzeni „dla siebie”.

Wydarzenie jest przyjazne dzieciom – mamy grupy leśnego przedszkola oraz leśną szkółkę z całodniową opieką nad dziećmi, spory wybór zajęć dla maluchów, aby mama mogła relanie zająć się sobą. Na większość zajęć mamy mogą też zabrać ze sobą mikrobobasy.

N: Jaka myśl przewodnia MAMA Gathering 2019?

MS: W tym roku główna linia programowa odbywa się pod hasłem FOR PEACE (z ang. „dla pokoju”)! Wzywamy nim do poszukiwania i budowania pokoju – w sobie, w relacjach, ze światem… Towarzyszy nam idea pokojowej rewolucji, jak również zdanie Dalajlamy: Kobiety Zachodu uratują świat. Jest to oczywiście spore wyzwanie, ale nawet w ramach tak „lokalnego” działania jak MAMA Gathering mamy spory potencjał do inspirowania, podnoszenia świadomości i wdrażania takich idei jak np. komunikacja bez przemocy czy relacje budowane w oparciu o szacunek i empatię. To poniekąd praca u podstaw, jeżeli weźmiemy pod uwagę edukacyjny charakter części zajęć.

MAMA to festiwal, na którym można się wiele dowiedzieć i szybko przejść do praktyki, zaczynając od zmian w sobie i relacjach z najbliższym otoczeniem. Już po pierwszej edycji pod hasłem MOC KOBIET uczestniczki podkreślały wzmacniające działanie wydarzeń w ramach festiwalu. Z przyjemnością obserwowałyśmy też, jak po festiwalu pączkują projekty i nowe działania zainspirowane spotkaniami podczas MAMY. Mamy nadzieję, że po tej edycji podobna fala wspierająca pokój pójdzie w świat!

N: Czy możesz powiedzieć coś więcej o strefach tematycznych podczas festiwalu? Co będzie można w nich znaleźć, czego doświadczyć?

MS: Festiwal dzieli się na strefy. Pierwsza z nich OPENzone (ponad 120 zajęć dostępnych dla każdej osoby posiadającej karnet), w którym mieści się też cały blok KIDSzone i przeznaczony dla mężczyzn PAPAzone.

Najważniejszy pion to jednak MAMAzone – tutaj zaplanowane są dodatkowe zajęcia na zapisy, w malutkich grupkach skierowane wyłącznie dla kobiet. Proponujemy różne formy: warsztaty, wykłady, spotkania, kręgi, projekcje, spotkania autorskie, zajęcia ruchowe i kreatywne.

MAMA jako festiwal holistyczny oferuje pełen przekrój bloków zajęciowych. Najprościej będzie je chyba wymienić: For PEACE z panelami poświęconymi komunikacji bez przemocy, medytacji, relacjom; LOVE. Revolution zadedykowany seksualności, edukacja seksualnej, zdrowiu intymnemu, komunikacji w relacjach, miłości, tantrze, świadomości, kobiecości, przyjemności, ciałopozytywności; PARENTING skupiony na macierzyństwie, rodzicielstwie bliskości, relacjach w rodzinie; EKOBEAUTY & BODY POSITIVE WELLNESS wokół ekokosmetyków, ajurwedy, uroday i relaksu; EZOMAMA z tarotem, kryształami, ceremoniami i rytuałami; Holistic Living, gdzie będziemy promować terapie naturalne, medycynę naturalną i wschodnią, ekologiczny styl życia, zero waste; PLANTS Medicine z wykładami i ceremoniami z mocą roślin w tle oraz MAMAyoga, movement & body work z tańcem, ruchem, pracą z ciałem i głosem.

Wieczorami zapraszamy zaś na cykl filmowy Empowered Women For Peace i relaksy muzyczne.

Festiwalowi towarzyszy też MAMAmarket wystawców oraz HEALINGzone.

N: Poprzez MAMAmarket i HEALINGzone zachęcacie kobiety do współtworzenia tego wydarzenia. Do jakich biznesów i inicjatyw skierowane są te dwie strefy?

MS: MAMAmarket stawia na ekologiczne podejście, jakość i lokalną produkcję. Mamy tu produkty „dla domu” – design, ubrania, zabawki, kosmetyki i trochę „magii” – kryształy, kadzidła.

HEALINGzone to strefa usług, która ewoluowała z zeszłorocznego pomysłu na sesje indywdualne u naszych prowadzących. W tym roku można było zgłaszać się z własnym stoiskiem serwującym relaks i odnowę dla ciała (masaże, zabiegi medycyny naturalnej) i ducha (coaching, mediacje, konsultacje). Pojawia się tu właściwe pełne spektrum tematów, które spotykamy na zajęciach. I także w tym roku, będzie można tu spotkać niektórych gości programu.

N: Od pierwszej edycji nie stronicie od tematów związanych z seksualnością. Jakie jej aspekty były poruszane podczas MAMA Gathering?

MS: Siłą rzeczy na pierwszym planie pojawił się aspekt macierzyństwa w kontekście zmian w życiu seksualnym. Podjęłyśmy więc temat SEKS i MAMA skupiający się na zmianach w okresie ciąży, a także po urodzeniu dziecka i to był swego rodzaju hit festiwalu.

Równie istotne okazały się też wszelkie spotkania inspirujące poszukiwanie swojej drogi do przyjemności, harmonii z ciałem, świadomości potrzeb i granic, umiejętnej komunikacji, definiowania i przyglądania się swojej seksualności na różnych etapach życia. Podczas kręgów niektóre kobiety po raz pierwszy trafiały do na tyle bezpiecznej przestrzeni, żeby spokojnie i otwarcie porozmawiać o seksie. Wymiana doświadczeń, możliwość poznania różnych perspektyw, otwarcie na inne ścieżki oraz przyznanie sobie prawa do czucia się ok ze sobą wzbogacone dużą dawką wiedzy przekazywanej przez fachową ekipę m.in. położnych, trenerek seksualności, fizjoterapeutek urologicznych, edukatorek seksualnych, psycholożek dla wielu uczestniczek okazały się rewolucyjnym pakietem startowym.

N: Jakie tematy okołoseksualne pojawią się podczas tegorocznej edycji?

MS: Będą to edukacja seksualna, wychowanie seksualne, zdrowie intymne, komunikacja w relacjach, niestandradowe formy relacji, samoświadomość, przyjemność, nagość… Nie wchodząc jeszcze w szczegóły programu, który zostanie opublikowany niebawem na naszej stronie, wystarczy spojrzeć na listę gości z tej dziedziny: Agnieszka Stein, autorka Nowego wychowania seksualnego, Karo Akabal z Sex&Love School, Dawid i Zosia Rzepeccy z Tantralove, Sonia Alicja Bednarek z Namiętnej Obecności, Ewa Cetera – trenerka seksualności prowadząca projket „Kochaj się, Mamo”, Kasia Kucharska z Akademii Przyjemności, Janka Jankiewicz z ekipy TANTRA WOMAN Polska, no i oczywiście Proseksualna!

N: MAMA Gathering 2019 odbędzie się w wyjątkowym miejscu. Opowiesz o nim coś więcej?

O: W tym roku zapraszamy do urokliwej Doliny Baryczy, na bardzo komfortowy kemping Campus Domasławice – wielki, zorganizowany teren, otoczony gęstym lasem. Świetny dojazd z każdej strony kraju to jeden z aspektów, który przekonał nas do tego miejsca. Najlepiej zrobić sobie wirtualną wycieczkę po obiekcie!

Jest to też klasyczny „raj dla rodzin” – spektakularny park linowy, boisko do tenisa i siatkówki, plac zabaw dla maluchów oraz tereny idealne pod wycieczki rowerowe są niewątpliwym atutem tej okolicy. Wiemy, że część osób uczestniczących przyjeżdża wczesniej i robi sobie prawdziwe wczasy.

Będziemy na wielkiej, ale jednak ograniczonej przestrzeni, dlatego liczba miejsc na MAMĘ jest ograniczona. Zależy nam na utrzymaniu specyficznej, intymnej atmosfery, która odróżnia nasze wydarzenie od większości wakacyjnych festiwali.

Ponieważ wszystkie domki na terenie Campusu Domasławice są już zarezerwowane, zapraszamy na pole namiotowe lub do przyjazdu camperem,

N: Jak zachęciłabyś osoby czytające Proseksualną do udziału w wydarzeniu?

MS: Druga edycja MAMY będzie wydarzeniem totalnie proseksualnym! Program nie pozostawia złudzeń –robimy (pokojową) rewolucję, której mocno przyświeca hasło: MAKE LOVE not war.

Sama cenię Twojego bloga za merytoryczną jakość – i pod tym względem także staramy się nie zawieść uczestników. Zapraszanie gości(ń) o coraz wyższym poziomie kompetencji, specjalistek i specjalistów w swoich dziedzinach, to jeden z celów programowych. Poza samym budowaniem społeczności festiwalowej, tworzymy przestrzeń do spotkań na nieformalnym polu networkingowym, przyciągając osoby zawodowo zajmujące się coachingiem, terapiami, edukacją i wsparciem okołoporodowym, edukacją alternatywną, co sprawia że uczestnicy MAMY to naprawdę bardzo ciekawe, otwarte i wysokowibracyjne grono!

Każda osoba zainteresowana pracą nad polepszeniem jakości swojego życia – seksualnego, rodzinnego, a nawet zawodowego, podniesieniem kondycji relacji, zdrowia czy wiedzy o sposobach życia z większą troską o środowisko będzie zadowolona. Program jest dosyć spektakularny – mamy 15 lokalizacji na terenie miasteczka festiwalowego, w których symultanicznie odbywają sie spotkania, a największym problemem może być podjęcie decyzji w czym wziąć udział!

N: A na zakończenie – jak podsumowałabyś MAMA Gathering w trzech słowach?

MS: Kobiety Uratują Świat!

Mama Gathering 2019: osoby prowadząceprogram | karnety | obiekt

okładka wpisu i zdj. wewnątrz: mat. organizatorek

Komentarze zamknięte.