Checklista tak/nie/może to proste narzędzie, które pomaga lepiej poznać swoje potrzeby i upodobania w obszarze seksu, a także ułatwia komunikację między kochankami. Wypróbuj je już dziś!
Checklista tak/nie/może nie jest narzędziem nowym, ale bez wątpienia niezwykle użytecznym. W szczególności w obszarze rozpoznawania preferencji seksualnych, aby wieść bardziej świadome życie erotyczne i skuteczniej komunikować swoje upodobania.
Checklista – dlaczego warto?
Z doświadczenia wiem, że seksualność jest dziedziną mocno rozproszoną, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Większość z nas rzadko ma okazję, aby posiedzieć jakiś czas z własnymi upodobaniami lub wygospodarować czas na eksplorowanie możliwości seksualnego wyrażania siebie. Zdecydowanie zbyt często coś, czego chcemy doświadczać lub co nie budzi naszego entuzjazmu, odkrywamy dopiero w kontekście kontaktu seksualnego, w chwili, gdy coś już się wydarza, jest nam proponowane. I czasem będzie to zgodne z naszymi preferencjami, a czasem nie.
Praca z checklistą pozwala uniknąć tej niezgodności, ponieważ pomaga stworzyć własną seksualną „intrukcję obsługi”. Zrobienie listy tak/nie/może to sposób na zebranie i uporządkowanie informacji na temat własnych pragnień. Jest więc nie tylko przyjemnym eksperymentem, ale też okazją do przyjrzenia się różnym dynamikom w seksie, a także własnemu komfortowi związanemu z obdarzaniem kogoś daną pieszczotą versus jej przyjmowaniem, podobnie jak doświadczaniem czegoś w pojedynkę versus wspólnie.
Checklista jest też świetną kroniką tego, co w danym momencie uznawało się za fascynujące i podniecające, a robiona raz na jakiś czas, np. co pół roku lub corocznie, pomaga zaobserwować zmiany w obszarze erotycznych preferencji. Z tego powodu warto nie tylko zaznaczać poszczególne opcje: tak/nie/może, ale również dodawać własne notatki i przemyślenia na temat poszczególnych praktyk czy dynamik seksualnych.
Checklista tak/nie/może solo
Pracując z checklistą tak/nie/może w pojedynkę, daj sobie czas, aby pochylić się zarówno nad tymi doznaniami i praktykami, które są ci znane, jak i tymi, których nie zdarzyło ci się doświadczyć. Może się też okazać, że z istnienia niektórych z nich dotychczas nie zdawał_ś sobie sprawy!
Checklista zaznaczana solo to świetny drogowskaz dla obecnych i przyszłych relacji seksualnych, która ułatwia wyrażanie siebie i podejmowanie bardziej świadomych decyzji podczas intymnego kontaktu z innymi osobami. Lista pozwala też namierzyć te obszary życia erotycznego i seksualnej ekspresji, które wymagają przedyskutowania lub ponownego omówienia, gdy np. jakieś praktyki zdarzają się często, ale niekoniecznie w taki sposób, który pozwala doświadczyć maksymalnej rozkoszy.
Checklista tak/nie/może w relacji
W relacji intymnej checklista jest fantastycznym narzędziem, pozwalającym głębiej poznać siebie nawzajem oraz lepiej komunikować się w seksie. Często proponuję ćwiczenie ze sporządzaniem checklisty parom, które mają trudności w wyrażaniu swoich potrzeb, chcących wieść bogate i satysfakcjonujące życie seksualne. Z jednej strony bombardowane są mnogością możliwości, a z drugiej – rzadko znajdują przestrzeń, aby zastanowić się, które z nich naprawdę im odpowiadają i czego by potrzebowały, aby wcielić niektóre pomysły w życie. Zdarza się też, że osoby w relacji zupełnie inaczej wyobrażają sobie daną praktykę seksualną. W tej sytuacji checklista pomaga wyeliminować zakłócenia komunikacyjne i zsynchronizować wizje konkretnych aktywności.
Jeżeli macie ochotę uzupełnić checklistę w parze, zadbajcie o to, aby każda z osób miała swój egzemplarz tej samej listy. Zaznaczajcie znajdujące się na niej opcje w zgodzie z własnymi preferencjami, a nie z tym, co mogłoby spodobać się drugiej osobie lub wzbudzić jej wątpliwości – to bardzo ważne! W pracy z checklistą chodzi o wzmacnianie szczerej i otwartej komunikacji.
Następnie przyjrzyjcie się swoim odpowiedziom, aby sprawdzić, które pozycje się pokrywają, czyli są waszymi „tak” oraz „może”. W przypadku „tak” możecie od razu zacząć zastanawiać się, jak wprowadzić lub utrzymać daną praktykę w waszym życiu erotycznym. Gdy choć jedna osoba w relacji zaznaczyła opcję „może”, wykorzystajcie to jako okazję do porozmawiania o tym, czego potrzebujecie, aby komfortowo poczuć się z tą aktywnością oraz co budzi wasze wątpliwości. Podejdźcie do tej sekcji z zaciekawieniem, eksplorujcie dany temat. Nie chodzi bowiem o to, aby za wszelką cenę przekonać kogoś lub siebie do czegokolwiek, a podjąć świadomą decyzję, bazującą na tym, co na tę chwilę jest dostępne i możliwe.
Gdy coś znalazło się w strefie „nie” to również cenna informacja! Najważniejsze to uszanować swoje decyzje, w szczególności w sytuacji, w której dla jednej osoby dana aktywność znajduje się w obszarze „tak” lub „może”, a dla drugiej w „nie”. Zazwyczaj radzę, aby nie skupiać się zbytnio na tym, dlaczego pojawiła się odpowiedź „nie”, gdyż próba zgłębienia tej kwestii może zakończyć się nieprzyjemną konfrontacją, w szczególności, gdy jednej z osób bardzo na jakiejś praktyce zależy. W tej sytuacji spróbujcie docenić te obszary, w których wasze potrzeby i fantazje się pokrywają, aby to ćwiczenie spełniło swoją funkcję, wspomagając komunikację.
Chcesz spróbować?
Checklista wydaje ci się czymś interesującym i masz ochotę przetestować ją w kontekście własnego życia erotycznego? Fantastycznie! Tak się składa, że opracowałam checklistę, którą możesz wykorzystać od ręki.
- Pobierz checklistę tak/nie/może. Wydrukuj ją lub otwórz na laptopie/tablecie. Jeżeli będziesz korzystać z niej z kimś, zadbajcie o to, aby każda z osób miała swój egzemplarz.
- Zarezerwuj/cie odpowiednią ilość czasu, aby uzupełnić listę. Przed przystąpieniem do zaznaczania odpowiedzi, przeczytaj/cie wstęp.
- Korzystaj/cie z pól na notatki, dopisać to, co wydaje się istotne w kontekście danej praktyki. Pomyśl/cie o potrzebach, kwestiach technicznych, odpowiednich kontekstach.
- Dodawaj/cie swoje pozycje do listy, aby była jeszcze lepiej dostoswana do tego jak przeżywasz/przeżywacie swoją seksualność.
- Uzupełniając checklistę w relacji, dajcie sobie czas i przestrzeń, aby przedyskutować i porównać swoje odpowiedzi. Uzupełniasz ją w pojedynkę? Po wypełnieniu listy oddaj się refleksji na temat tego ćwiczenia, możesz też spisać swoje przemyślenia, jeśli prowadzisz dziennik lub pomaga ci to uporządkować myśli.
- Potrzebujesz/potrzebujecie wsparcia lub dodatkowej porady? Skorzystaj z konsultacji indywidualnych, dla pary lub polikuły ze mną! Kontakt w sprawie sesji: konsultacje @ proseksualna.pl.
Pobierz darmową checklistę tak/nie/może!
zdjęcie tytułowe: Ivan Samkov via Pexels
Komentarze zamknięte.
Ala
23 lutego 2022 at 10:42Świetny artykuł. Myślę, że każdy związek powinien się z nim zapoznać.
Xt
9 lutego 2022 at 23:59Bardzo fajne rady, podejście i cenne spostrzeżenia :) niestety spotykam się czasem z opinią, że żeby czegoś nie chcieć…muszę najpierw tego spróbować. Tak, niektórzy uważają, że można dowiadywać się o swoich granicach tylko w momencie kiedy one są przekraczane.
Nx
11 lutego 2022 at 12:53Bardzo współczuję Ci takich doświadczeń i zgadzam się, że są dość powszechne. W mojej ocenie wmawianie osobom, że niechęć do czegoś uważni dopiero spróbowanie danej aktywności, to zwyczajny gaslighting, który jest szczególnie niebezpieczny, gdyż dotyczy sfery seksualnej.
Jako ludzie możemy znać siebie na tyle, by wiedzieć, że coś po prostu nas nie pociąga. Odnoszę wrażenie, że gdyby sprawa dotyczyła np. skoku na bungee, modyfikacji ciała czy jakiegoś sportu ekstremalnego, „nie chcę”, pomimo wcześniejszego niepróbowania, spotkałoby się ze znacznie większym zrozumieniem niż „nie chcę” dotyczące seksu w trójkącie.