Jak pielęgnować intymność w przedświątecznej gorączce?

Jak pielęgnować intymność w przedświątecznej gorączce?

Seks i przedświąteczna nerwówka niekoniecznie idą w parze. Nic więc dziwnego, że wielu osobom w okresie gwiazdki znacznie spada ochota na seks.

Mają na to wpływ pochłaniające energię przygotowania, perspektywa spotkań z rodziną, z którą czasem najlepiej wychodzi się na zdjęciu oraz stres związany z kupowaniem prezentów czy podróżami w rodzinne strony.

Jak pielęgnować intymność, kiedy seks jest ostatnią rzeczą, na którą ma się ochotę w okolicach gwiazdki?

Nie poddawaj się presji

Choć według statystyk ludzie uprawiają zdecydowanie więcej seksu jesienią i zimą, nie oznacza to, że ty też musisz. Całkowicie normalne jest to, że twoje libido spada, gdy dni robią się krótsze i zimne, a zaczyna okołoświąteczna bieganina.

Dlatego jeżeli organizacja świąt jest głównie na twojej głowie, nie wzbudzaj w sobie poczucia winy, że w jakiś sposób zaniedbujesz sferę seksualną. Zaakceptuj to, że chwilowo możesz nie mieć przestrzeni ani pomysłu, jak pielęgnować intymność. Nie masz ochoty na seks? Nie dopisuj go do listy okołoświątecznych obowiązków!

Jak pielęgnować intymność? Przede wszystkim intencjonalnie

Jeżeli jednak ani ty, ani bliska osoba nie wyobrażacie sobie rezygnacji z seksu, wspólnie ustalcie plan działania dla waszej intymności w okolicach świąt. Wróćcie wspomnieniami do poprzednich lat i… wyciągnijcie wnioski z popełnionych błędów oraz przypomnijcie sobie strategie, które zadziałały.

W końcu bliskość i seks wspaniale łagodzą stres, a odrobina zmysłowych pieszczot może okazać się właśnie tym, czego będziecie potrzebować, aby przetrwać nadchodzące święta. Nie spychajcie więc intymności na dalszy plan i nie zostawiajcie jej na czas między gwiazdką a sylwestrem.

Zastanówcie się także, co możecie zrobić, aby intymne chwile nie stały się towarem deficytowym. Może zaplanujecie małe tête-à-tête albo pozwolicie sobie na połączony z figlami spacer, gdy mieszkanie pełne gości nie nastraja na erotyczne zabawy?

Pamiętaj, że seks to nie wszystko

Nie zapominajmy też, że seks to nie jedyny sposób na pielęgnowanie intymnej więzi. W okresie przygotowań do świąt możesz zwyczajnie nie mieć siły, aby odbyć pełny stosunek.

W tej sytuacji razem z drugą osobą poszukajcie innych sposobów, aby być blisko. Może okazać się, że równie dobrze zrobi wam sesja przytulania na kanapie lub w łóżku, wspólna relaksująca kąpiel w aromatycznej pianie, wzajemny masaż stóp, wspólna masturbacja… Cokolwiek sprawia wam przyjemność!

Nie licz na spontaniczną ochotę na seks

U niektórych osób libido jest bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Kiedy pojawia się coś, co mogłoby być przeszkodą dla erotycznych zabaw, spontaniczna ochota na seks po prostu… przestaje występować.

Jeśli jesteś jedną z nich, wspólnie z bliską osobą skupcie się na pożądaniu responsywnym, które pojawia się w wyniku seksoerotycznej stymulacji. Może bowiem okazać się, że to, że nie masz ochoty na spontaniczne figle, nie oznacza, że nie nabierzesz na nie ochoty, gdy otrzymasz kilka pieszczot.

Wydziel przestrzeń wolną od przedświątecznego chaosu

Być może nie masz pojęcia, jak pielęgnować intymność, bo z każdego kąta domu atakują cię Mikołaje, Śnieżynki, dzieciątka czy cokolwiek innego, co nie pobudza twojej erotycznej wyobraźni? Spróbuj wydzielić dla siebie przestrzeń, która będzie tylko twoja i w której nie będzie miejsca na świąteczne barachło.

Niech będzie to twoja łazienka, sypialnia, strych – jakiekolwiek miejsce, do którego będziesz w stanie się udać, aby się wyciszyć i poświęcić sobie odrobinę erotycznej uwagi lub dopieścić zmysły.

Poznaj rozkosze szybkiego seksu

Szybkie numerki mają swój urok i mogą pomóc ci pielęgnować intymność w okołoświątecznej bieganinie – nawet w gościach! Czasem intensywny, szybki seks wystarcza, aby podładować erotyczne baterie, umocnić więź z drugą osobą oraz rozładować napięcie.

Świetny poradnik dotyczący szybkiego seksu znajdziesz na blogu Kinky Winky.

Zrezygnuj z rzeczy, które odbierają ochotę na seks

Pamiętaj, że zawsze możesz wypisać się z okołoświątecznej nerwówki i przeżyć nadchodzące Boże Narodzenie po swojemu.

Jeżeli czujesz, że spędzanie świąt w ten sam sposób od lat wpływa nie tylko na twoją seksualność, ale i na ogólny dobrostan, masz pełne prawo postawić siebie na pierwszym miejscu. Naprawdę nie musisz spędzać tego czasu z osobami, przy których nie jesteś najlepszą i najbardziej spełnioną wersją siebie.

Baw się

Święta nie muszą być bardzo serio, więc pozwól sobie na śmiech i zabawę. Może gwiazdka stanie się łatwiejsza do zniesienia, gdy zaaranżujesz odgrywanie ról niegrzecznych elfów lub zainicjujesz seks… pod choinką? Odrobina beztroski i humoru może świetnie rozładować napiętą, przedświąteczną atmosferę.

Zadbanie o intymność w okresie świątecznym może okazać się dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby zmniejszyć stres, doświadczyć autentycznej przyjemności i być blisko z drugą osobą lub… ze sobą.

Uważasz ten poradnik za przydatny?

okładka wpisu: Taisiia Stupak via Unsplash

Komentarze zamknięte.
 1. Zuzi

  29 grudnia 2019 at 10:18

  Przypomniała mi się Twoja strona przy okazji świątecznego urlopu, i jej! – znowu przeżywam zachwyt nad tym blogiem. Piszesz z taką dozą czułości i zrozumienia dla różnorodności preferencji i doświadczeń, że lektura Twoich wpisów zawsze budzi u mnie na nowo radość z odkrywania mojej seksualności. Super robota, dzięki! :))

  • Nx

   30 grudnia 2019 at 13:15

   Dziękuję za miłe słowa, zapraszam częściej!