Czy przerwa w związku to dobry pomysł?

Czy przerwa w związku to dobry pomysł?

Kiedy przerwa w związku może być korzystna, a kiedy destrukcyjna? Jak zakomunikować chęć zrobienia sobie przerwy od relacji i co ustalić z drugą osobą?

Perspektywa przerwy w związku może napawać lękiem. Nic dziwnego – wielu osobom kojarzy się ze zbliżającym się rozstaniem. Przerwa w związku nie musi być jednak zwiastunem końca relacji. Wprost przeciwnie – może dać każdej ze stron przestrzeń, aby przemyśleć swoje oczekiwania, zrozumieć własne potrzeby, a także rozpocząć proces naprawiania tego, co aktualnie nie działa.

Choć „zróbmy sobie przerwę” nie jest tym, co chce się usłyszeć przy wspólnej kolacji, są sytuacje, w których przerwa w związku może okazać się użyteczna.

Kiedy przerwa w związku jest korzystna?

Decyzja o przerwie w związku nie należy do najłatwiejszych, ale są sytuacje, w których może być dobrym posunięciem, które pomoże zadbać o siebie i o przyszłość związku. Kiedy więc wciśnięcie pauzy może okazać się korzystne?

1. Kiedy związek zdaje się nie pozostawiać miejsca na inne relacje – przyjacielskie, zawodowe czy rodzinne. Zdrowe podejście do relacji powinno składać się z tego, co „nasze”, ale też „moje”. Przerwa może posłużyć przywróceniu tego balansu, stworzyć nieco przestrzeni na oddech i zajęcie się innymi ważnymi obszarami życia. Nie oznacza to, że relacja romantyczna nie może być dla kogoś jednym z priorytetów – nie powinna być jednak jedyną przestrzenią realizowania się.

2. Kiedy każdej ze stron zależy na relacji, ale tkwią w impasie. Jego powodem mogą być konflikty, których pomimo wielu prób w danym momencie nie udaje im rozwiązać. Mogą to też być różnice poglądów i wrażenie prowadzenia tej samej rozmowy, na ten sam temat, które nie prowadzi do konkluzji, ale jest wyczerpujące emocjonalnie.

3. Kiedy w relacji pojawiła się zdrada. Kiedy jedna ze stron zdradziła, przerwa, która stwarza nie tylko fizyczny, ale też emocjonalny dystans, może pomóc podjąć decyzję o dalszych sposobach działania. Wówczas można też przyjrzeć się z pewnej odległości postawie osoby, która dopuściła się zdrady.

Kiedy przerwa w związku to zły pomysł?

W kwestii przerwy w związku najważniejsza jest motywacja – to, co stoi za potrzebą postawienia przecinka. Kiedy więc przerwa nie jest najlepszym pomysłem?

1. Kiedy w rzeczywistości pragnie się zakończyć relację. Zaproponowanie przerwy, kiedy właściwie podjęło się już decyzję o rozstaniu nie jest uczciwym posunięciem. Niektórym osobom wydaje się, że dzięki temu druga strona lepiej zniesie faktyczne rozstanie lub mają nadzieję, że podczas przerwy sama postanowi odejść. W takiej sytuacji, z szacunku do drugiej osoby i wspólnie spędzonych chwil, znacznie lepiej jest pozwolić jej przeżyć i tak zbliżający się koniec relacji, a nie żyć nadzieją na powrót do tego, co było, kiedy minie wyznaczony na przerwę czas.

2. Kiedy ma być groźbą lub służyć poczuciu wygranej. Straszenie bliskiej osoby przerwą lub używaniem jej jako argumentu, aby mieć poczucie wygranej kłótni jest manipulacją, która nie ma nic wspólnego ze zdrowymi relacjami. Taka manifestacja siły i celowe ranienie kogoś nie służy umacnianiu więzi, tylko tworzy jeszcze większą dysproporcję między stronami.

3. Kiedy ma służyć jedynie zrealizowaniu jakichś potrzeb seksualnych. Dla osób, które w relacji nie znajdują zaspokojenia seksualnego, przerwa może jawić się jako możliwość zrealizowania wszystkich fantazji, bez poczucia, że działania te są zdradą. Niektórym osobom może wydawać się, że uda im się wykorzystać przerwę, aby seksualnie się wyszumieć, popróbować nowych rzeczy, aby później wrócić do „starej” relacji. Tutaj trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy kilka tygodni seksualnej wolności rzeczywiście będzie czymś, co wystarczy – potencjalnie – na całe życie? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te potrzeby, które nie są zaspokajane w relacji, nie znikną, tylko będą źródłem dalszej, narastającej frustracji.

Jak zakomunikować chęć zrobienia sobie przerwy?

Jedno jest pewne – aby przerwa w związku była korzystna, decyzja o niej musi być podjęta za zgodą każdej ze stron i każda ze stron musi w tym działaniu widzieć korzyści, zarówno dla relacji, jak i dla siebie jako jednostki.

Oczywiście, idealnie byłoby, gdyby ta chęć była wspólna, ale jest to rzadkością. Różne osoby mają często różne style przywiązania, dlatego zazwyczaj jest tak, że propozycja wychodzi od jednej ze stron. Chęć zrobienia sobie przerwy powinna być zakomunikowana osobiście (jedynym wyjątkiem jest pozostawanie w relacji na odległość), tak, aby od ręki móc odpowiedzieć na pytania, które z pewnością się pojawią i aby żadna z osób nie wyszła z tego spotkania zagubiona, nie rozumiejąc, co i dlaczego się właśnie wydarzyło.

Bardzo ważne jest też ustalenie zasad, których każda z osób będzie przestrzegać w czasie przerwy. Powinny one dotyczyć czasu jej trwania (według mnie nie powinna być ona dłuższa niż 3 miesiące), częstotliwości kontaktu (jeśli w ogóle ma występować), podejmowania intymnych/seksualnych relacji z innymi osobami. Konieczne będzie też podjęcie decyzji o fizycznym dystansie – czy jest on możliwy i w jakiej formie, a także wspólnych zobowiązaniach i dobrach, typu opieka nad zwierzętami domowymi, używanie jednego samochodu etc. Jeśli w relacji są dzieci, należy zadbać też o ich dobrostan, nie tylko dzieląc się obowiązkami, ale też upewniając się, że młode osoby rozumieją i wiedzą, co się dzieje.

Podkreślę, że przerwa w związku będzie wymagała zaufania do drugiej osoby – że będzie postępować uczciwie w oparciu o wcześniejsze ustalenia i że produktywnie wykorzysta ten czas. W relacjach, w których strony nie ufają sobie nawzajem lub jedna ma problem z obdarzeniem zaufaniem drugiej, przerwa stanie się jedynie polem konfliktu, domysłów i chęci sprawowania kontroli.

Jak wykorzystać przerwę w związku?

Przerwa w relacji może być korzystnym posunięciem i czymś, co umocni związek. Wbrew pozorom, bycie poza relacją, bardzo często pozwala docenić to, co jest w niej dobre, zyskać pewną prespektywę.

To dobry czas, aby przyjrzeć się temu, co stało za decyzją o zrobieniu przerwy, zdecydować się na pracę terapeutyczną i zainwestować w rozwój osobisty.

Oczywiście, może zdarzyć się też tak, że przerwa i zmiany, które zaszły w każdej z osób, pomogą im uświadomić sobie, że nie chcą być w tym momencie w relacji lub związek z drugą osobą im nie służy. Warto jednak pamiętać, że jest to jedno z możliwych rozwiązań, ale nie jedyne.

Uważasz ten artykuł za przydatny?

Czy zdecydowałxś się kiedyś na przerwę w relacji? A może jest to coś, co nigdy byś się nie zdecydowałx? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

zdjęcie tytułowe: Morning Brew via Unsplash

Komentarze zamknięte.