Huśtawka do seksu | Jak używać i dlaczego warto?

Huśtawka do seksu | Jak używać i dlaczego warto?

Huśtawka do seksu sprawia, że dotychczas niewykonalne lub niewygodne pozycje stają się całkowicie osiągalne. Ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania…

Wielu ludziom huśtawki do seksu kojarzą się raczej z seksimprezami niż sprzętem do użytku domowego. Nic dziwnego – można odnieść (mylne!) wrażenie, że ich montaż wymaga konkretnych warunków lokalowych i jeszcze konkretniejszego budżetu. Ale huśtawka do seksu to dużo bardziej dostępne i ekonomiczne rozwiązanie niż ci się wydaje!

Swoją huśtawkę kupiłam kilka lat temu z czystej ciekawości, na dodatek za grosze – akurat likwidował się jakiś sex shop i towary były mocno przecenione. Chciałam sprawdzić, jak huśtawka do montowania na drzwiach wpisze się w moją ekspresję seksualną, czy będzie interesującym urozmaiceniem.

Dla kogo są huśtawki do seksu?

Huśtawka umożliwia zawieszenie jednej lub dwóch osób w powietrzu podczas seksu. W zależności od modelu pozwala układać ciało/ciała w różne pozycje – od najprostszych, siedzących, aż po bardziej skomplikowane. Tak naprawdę jest to sprzęt dla każdej osoby, która chce próbować nowych pozycji seksualnych i dodać pikanterii swojemu życiu erotycznemu.

Są jednak grupy, którym szczególnie polecałabym sięgnięcie po huśtawkę do seksu: osoby z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności oraz pary, u których występuje duża różnica wzrostu lub masy ciała.

Najprostsze huśtawki są przeznaczone dla osób o wadze do ok. 120-140 kg, natomiast są też modele o dużo większym udźwigu. W tej kwestii trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta, bo od tego będzie zależało, czy na huśtawce będzie mogła usiąść/zawisnąć jedna, czy więcej osób równocześnie.

Huśtawka do seksu montowana na drzwiach czy suficie?

Istnieją dwa zasadnicze typy huśtawek do seksu – do powieszenia na drzwiach lub na suficie. Jakie kwestie trzeba rozważyć przed zakupem?

Wybierz huśtawkę do seksu na drzwi, jeśli:

 • masz małe mieszkanie lub jedynie pokój do swojej dyspozycji i wiesz, że większy mebel do seksu się nie zmieści
 • najbardziej zależy ci na stojących pozycjach seksualnych, a nie zawieszeniu w powietrzu obydwu osób (bo liczba możliwych pozycji jest dość ograniczona)
 • nie możesz pozwolić sobie na wiercenie w suficie czy w ścianach, aby zamontować wolnowiszącą huśtawkę
 • chcesz zapewnić sobie całkowitą prywatność życia seksualnego
 • zależy ci na mobilności sprzętu

Wybierz huśtawkę montowaną na suficie, jeśli:

 • masz warunki do zamontowania huśtawki – wystarczająco dużo przestrzeni i mocne belki
 • chcesz, aby na huśtawce znajdowały się dwie osoby jednocześnie
 • pragniesz spróbować bardziej wyczynowych pozycji w zawieszeniu
 • chcesz powiesić huśtawkę w konkretnym miejscu, np. nad łóżkiem
 • nie przeszkadza ci fakt, że zamontowanie huśtawki może zająć sporo czasu
 • mobilność nie ma dla ciebie zbyt dużego znaczenia, bo nie planujesz przewozić/przenosić huśtawki lub wiesz, że nie wzbudzi niczyich podejrzeń

Dodam, że w przypadku wolnowiszących huśtawek możliwe jest też powieszenie ich na specjalnych rozkładanych stelażach, natomiast trzeba wziąć pod uwagę fakt, że są to raczej drogie rozwiązania, które też wymagają odpowiedniej ilości miejsca na rozłożenie i przechowywanie. Jeżeli masz wydzielony „pokój zabaw” bez możliwości zamontowania haków w suficie (i odpowiedni budżet!), być może stelaż rozwiąże ten problem.

Jaki model wybrać?

Oprócz sposobu montowania, warto mieć na uwadze też model huśtawki do seksu, bo każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Ja rozróżniam trzy zasadnicze:

Huśtawka do seksu z pasami

Huśtawki złożone z systemu regulowanych pasów i uchwytów pozwalają na układanie ciała w najwięcej pozycji, jeśli są wolnowiszące. W przypadku huśtawki z pasów do montowania na drzwiach ta liczba będzie znacznie mniejsza. Najlepsze są modele z dodatkowym obiciem pod pośladkami i plecami, które zapewniają dodatkową wygodę niż same tylko cienkie paski.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie zapewniają kompleksowego podparcia pleców, szyi i karku, więc częściowo trzeba polegać też na sile własnego ciała i mięśni, aby utrzymać się w pożądanej pozycji. Chyba, że huśtawka wisi na drzwiach – wówczas łatwiej się oprzeć.

Montując taką huśtawkę, najlepiej zrobić to tak, aby nie tylko kołysała się, ale też obracała wokół własnej osi. To ułatwi szybkie zmiany pozycji, np. przejście od zabaw twarzą w twarz do figli od tyłu.

Huśtawka do seksu z platformami

Huśtawki z platformami przypominają wiszące krzesła, fotele lub półhamaki – w zależności od rozmieszczenia powierzchni, na których można oprzeć się lub siedzieć. Ich zaletą jest wygoda, bo zapewnia odpowiednie podtrzymanie dolnej i górnej części pleców, a w przypadku niektórych modeli nawet szyi i głowy. Podczas zabawy można na takiej huśtawce siedzieć lub leżeć.

W sklepie Spokz, który specjalizuje się w akcesoriach ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami, dostępna jest m.in. wygodna huśtawka-pozycjoner.

Hamak

Huśtawka-hamak ma tę zaletę, że jest bardzo miękka i współgra z konturami ciała. Z tego też powodu na początku może wydawać się mało stabilna i wymagać nieco kombinacji, aby się z nią oswoić. Zazwyczaj ma też dużo większy udźwig niż np. huśtawki z pasów.

Na dodatek huśtawkę do seksu w formie hamaka bardzo łatwo zakamuflować w mieszkaniu – wystarczy sięgnąć po kolorową… huśtawkę do jogi aerial. System hamaka i uchwytów jest praktycznie taki sam!

Huśtawka do seksu – jak używać?

Zabawy penetracyjne

Huśtawki do seksu fantastycznie sprawdzają się podczas zabaw penetracyjnych. W zależności od tego, jak nisko zawiesisz sprzęt (i osobę penetrowaną!), możesz rozkoszować się pozycjami leżącymi i siedzącymi (w przypadku huśtawek wolnowiszących, kiedy osoba penetrowana „lewituje” nad penisem lub dildem), a także klęczącymi lub stojącymi.

Pro tip: wolnowiszące huśtawki, które obracają się wokół własnej osi, świetnie sprawdzają się w pozycjach, w których osoba penetrująca leży, a penetrowana delikatnie kręci się na penisie lub dildzie zamiast wykonywać ruchy w górę i w dół.

Seks oralny

Seks oralny też nabiera nowej jakości, kiedy jest się tak zaspokajaną/zaspokajanym, siedząc na huśtawce. Zwłaszcza, że można wysokość wyregulować tak, aby opierać uda na ramionach drugiej osoby, nie obciążając jej.

Pro tip: Tutaj warto czasem odwrócić role i pozwolić, aby to osoba siedząca na huśtawce obdarzyła tę stojącą seksem oralnym. Jeśli zaś czuje się komfortowo, wisząc głową w dół, tworzy fantastyczne warunki do spróbowania głębokiego gardła.

Masturbacja

Huśtawki do seksu nie muszą być używane jedynie do zabaw partnerowanych. Soloseks w zawieszeniu, np. do góry nogami, też może być bardzo ekscytujący.

Sceny BDSM

Sceny uwzględniające krępowanie ciała, kontrolę czy wymuszone orgazmy świetnie wypadają na huśtawkach. Zwłaszcza, że możesz sięgnąć po modele złożone nie z pasków i uchwytów, a łańcuchów i kajdanek – dla lepszego efektu wizualnego i większej satysfakcji z zabawy.

Do dłuższych scen najlepsze będą hamaki lub półhamaki, które pozwalają na komfortowe leżenie bez obciążania karku i górnej części pleców.

Huśtawki do BDSM częściej wykonane są też ze skóry, co z pewnością spodoba się tym osobom, dla których zapach naturalnej skóry i kontakt z nią są czynnikiem podniecającym.

Huśtawka do seksu – nie tylko dla par hetero!

Co mnie uderza (i pewnie nie tylko mnie), to fakt, że huśtawki do seksu zazwyczaj przedstawiane są jako urozmaicenie dla par heteroseksualnych – zarówno na poziomie marketingu, jak i opakowań samego produktu.

Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni, bo z huśtawek mogą korzystać osoby każdej płci i orientacji seksualnej w dowolnych konfiguracjach. Rozumiem, że dla niektórych osób może to być kwestia nie do przejścia i mam szczerą nadzieję, że w najbliższym czasie się to zmieni, a producenci postawią na dużo bardziej inkluzywną promocję i marketing.

O czym pamiętać?

Decydując się na zakup huśtawki do seksu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

 • Huśtawki wolnowiszące zazwyczaj nie mają w zestawie haka, karabińczyków, lin czy łańcuchów do montażu. Te elementy trzeba zamówić dodatkowo.
 • Materiał i sposób czyszczenia. Sprzęt wykonany z materiału i z odpinanymi podkładkami pod pośladki czy uda znacznie łatwiej wyczyścić i użyć ponownie – można go np. wyprać. Huśtawki z elementami skórzanymi wymagają odpowiedniej konserwacji i trudno całkowicie je wyczyścić tak, aby bezpiecznie używać ich z różnymi osobami.
 • Osoby plus size oraz pary, które planują siedzieć na huśtawce jednocześnie, powinny sięgnąć po huśtawki montowane na dwóch lub czterech hakach, aby ciężar ciał/a bezpiecznie i równomiernie rozkładał się w więcej niż jednym punkcie.
 • Pierwsze (jak i każde kolejne!) wejście na huśtawkę bardzo często pozbawione jest jakiejkolwiek gracji. Nie warto się tym zrażać, bo dotyczy to większości z nas. Najlepiej pozwolić sobie pomóc, poprosić o podsadzenie czy asekurację w zejściu z huśtawki. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Niech żyje zabawa!

Decydując się na zakup tego sprzętu, nie zapomnij, że najważniejsza jest zabawa i swobodna eksploracja tego, co jest możliwie do zrobienia na huśtawce. Pozwól sobie podążyć za ciekawością i instynktem rozkoszy.

A huśtawka do seksu niech stanie się elementem twojego erotycznego placu zabaw…

okładka artykułu: Open Doodles

Komentarze zamknięte.