Intencjonalna seksualność | Jak ją praktykować?

Intencjonalna seksualność | Jak ją praktykować?

Wiele osób hołduje przekonaniu, że seks się po prostu wydarza, często nie rozpoznając własnego wpływu na tę sferę życia. Zamiast świadomie kreować satysfakcjonujące życie seksualne, po prostu przyjmują to, co jest im proponowane. Z pomocą przychodzi intencjonalna seksualność – jak praktykować ją na co dzień?

Czym jest intencjonalność?

Intencjonalność to aktywne i świadome zainteresowanie czymś – działaniem, przedmiotem, aspektem życia. Na intencjonalność składają się też przekonania, pragnienia i nadzieje wyrażane wobec danego zagadnienia, a także gotowość, aby poświęcić mu czas. To również kreowanie przestrzeni dla zjawiska, które uznajemy za istotne.

A intencjonalna seksualność?

Nie ulega wątpliwości, że intencjonalne podejście do seksu już nam towarzyszy, choć możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Podam przykład: początek relacji seksualnej i autentyczny wysiłek wkładany w to, aby seks zaistniał i wiązał się z przyjemnością. Może to być zorganizowanie nastrojowej randki, włożenie konkretnej bielizny czy przygotowanie sypialni tak, aby zachęcała do intymności. Intencjonalna seksualność objawia się tutaj nie tylko w konkretnych działaniach, ale też w antycypacji, postawie i emocjach, które towarzyszą perspektywie zbliżenia.

Nie oznacza to jednak, że intencjonalność potrzebuje wyjątkowych okoliczności, takich jak energia nowej relacji, aby mogła zaistnieć. Bardziej chodzi mi o to, że nie powinna ich wymagać! Jedno jest pewne – intencjonalne podejście do seksualności u każdego człowieka będzie objawiało się inaczej, bo nasze pragnienia, oczekiwania i doświadczenia różnią się między sobą. Intencjonalność to praktyka, która pozwala utrzymać seksualność na mentalnym radarze i rozpoznać własną sprawczość w obszarze kreowania satysfakcjonującego życia seksualnego, a co za tym idzie – radykalnie zadbać o siebie i swój seksualny dobrostan.

Jak praktykować?

Praktykowanie intencjonalnej seksualności warto zacząć od dania sobie prawa do poświęcania czasu i uwagi własnemu życiu seksualnemu. Pozwolenia sobie, aby było dla ciebie ważne, nawet wbrew temu, co może komunikować otoczenie.

Proponuję też sporządzenie listy – w głowie, a nawet lepiej: na papierze, obejmującej to, czego pragniesz w swoim życiu seksualnym tu i teraz. Zastanów się nad takimi aspektami jak konkretne praktyki (np. więcej seksu oralnego), to, jak podczas seksu chcesz się czuć, wiedza, którą potrzebujesz zdobyć, a także osoby, które chcesz zapraszać do swojego łóżka (np. jakie mają mieć cechy?). A teraz pomyśl, co pomogłoby ci te potrzeby wcielić w życie.

Ważnym krokiem jest też decyzja o wyeliminowaniu tego, co ekspresji seksualnej nie służy. Gdy przyglądasz się swojej liście pragnień, być może już dostrzegasz to, co stoi na przeszkodzie, by je realizować. Jeżeli na przykład pojawiło się na niej więcej seksu oralnego, a wiesz o sobie, że obecnie go unikasz, bo obawiasz się reakcji drugiej osoby na wygląd twoich genitaliów lub nie chcesz zajmować jej za dużo czasu, zastanów się, jak możesz wyrównać dysproporcję między tym pragnieniem a wdrukowanym zachowaniem. Intencjonalna seksualność często wymaga dostosowania reakcji do autentycznych pragnień. Jakie masz pomysły, aby zmienić swój seksualny skrypt? Co byłoby ci potrzebne, aby ta zmiana mogła zaistnieć?

Intencjonalne podejście do seksu – zalety

Intencjonalne podejście do seksu pozwala spojrzeć na seksualność pod innym kątem. Dla wielu osób intencjonalna seksualność polega na rozpoznaniu własnych potrzeb związanych z ekspresją seksualną, ale też zadawania sobie istotnych pytań, np. „po co angażuję się w seks?”, „jakie zachowania wokół seksu mnie wzmacniają, a jakie mi nie służą?”, „kto pomógłby mi wieść życie seksualne, którego chce się chcieć?”. Intencjonalność ma ogromne znaczenie dla poprawy relacji z własną seksualnością, ale też seksualnych relacji z innymi ludźmi.

Wbrew pozorom intencjonalna seksualność nie oznacza nadmiernego myślenia o własnej ekspresji seksualnej, ważenia i odmierzania każdego jej aspektu, analizowania, doszukiwania się znaczeń w najmniejszym nawet pragnieniu czy geście ze strony osoby partnerskiej. Intencjonalna seksualność nie eliminuje też doświadczenia nagłego pożądania czy spontanicznego zaproszenia kogoś do łóżka – wprost przeciwnie! Intencjonalne podejście do seksu to także akceptacja dla własnych pragnień i podążenie za nimi. Natomiast aby zdać sobie z nich sprawę, czasem trzeba zwolnić tempo i posiedzieć chwilę ze swoją seksualnością, okazując jej odrobinę zainteresowania, na które bez wątpienia zasługuje.

Uważasz ten artykuł za przydatny? Wesprzyj moją działalność wirtualną kawą w serwisie Ko-fi lub Buycoffee!

zdjęcie tytułowe: Philipp Lavra via Pexels